Płatności mobilne

Telefon komórkowy, a ostatnimi laty głównie smartfon, jest obecnie małym, najlepszym przyjacielem z kategorii martwej natury. Z powodzeniem zastępują one proste komputery przenośne, służą jako mapy, odtwarzają muzykę, filmy w najwyższej jakości. Telefony pozwalają też odłożyć portfele na biurko, służąc jako pośrednictwo płatności. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorców, tak małych jak i dużych, korzysta z usług firm działających na rynku e-Commerce. Polska może również pochwalić się dużym konkurentem w tej dziedzinie, mianowicie znanym Dotpay, będącym częścią MCI EuroVentures. Dotpay może być znany zarówno z obsługi sklepów jak i dawniej popularnych płatności SMS. 
Jako klienci możemy korzystać z kilku głównych metod płatności, które różnią się od siebie, ale ich idea jest bardzo podobna. Zapewniają one szybkie, komfortowe i bezpieczne korzystanie ze środków, czasami nawet bez konieczności połączenia z Internetem.

a) m-Pay 
m-Pay jest usługą, której działanie oparto na specjalnej aplikacji mobilnej, w której wirtualny portfel można łatwo doładować wcześniej, na przykład za pomocą karty czy przelewu, a następnie korzystać ze swoich środków, jak z portmonetki. Można za jej pomocą dokonywać prostych zakupów, głównie biletów w komunikacji miejskiej, czy opłat parkingowych. Sprzedawcy mogą również podać nam wygenerowany kod numeryczny, który wprowadzony w aplikacji finalizuje transakcję.

b) BLIK 
Rozwiązanie przedstawione przez PKO Bank Polski jest jednym z najciekawszych i najszybszych na rynku. Ta metoda oparta jest o korzystanie z telefonu i wymaga wcześniejszej jednorazowej konfiguracji, ale to zasadniczo wszystko. Później bez konieczności logowania się, czy dalszych interferencji korzystamy z wygenerowanego kodu by zatwierdzić płatność. Jednocześnie jesteśmy bezpieczni, gdyż nic nie dzieje się bez naszej weryfikacji. System szybko zaimplementowały nie tylko najważniejsze banki jak: ING Bank Śląski, mBank czy Alior Bank, ale również znalazł swoje zastosowanie na Poczcie Polskiej czy w popularnym serwisie Allegro.

c) Sky Cash
Ten uniwersalny system jest popularny zwłaszcza wśród obieżyświatów, którzy chcą móc poradzić sobie z transakcjami bez względu na to, jak daleko od domu i ojczyzny akurat przebywają. Podobnie jak w przypadku m-Pay, działa on w oparciu o aplikację mobilną, a konto doładowywane jest wcześniej. Do ogromnych zalet płatności należy kompletna niezależność od sieci GSM, w której akurat jesteśmy i której użyjemy by dokonać płatności. W ten sposób, w dowolnym miejscu i czasie zapłacimy za wiele rzeczy, od drobiazgi po większe zamówienia. Należy jedynie pamiętać, by wcześniej wrzucić coś do wirtualnego portfela.

d) System IVR
System IVR czyli Interaktywny System Odpowiedzi Głosowych (Interactive Voice Response) umożliwia płatność kartą, przez telefon, bez dostępu do Internetu. Znany jest z wszelakich biur obsługi klienta i zawiera szereg nagranych wcześniej głosowych dialogów, na które odpowiadamy wygodnie, wciskając klawisze na klawiaturze numerycznej naszego telefonu lub generowanej na smartfonie. W ten sposób możemy przekazać dane karty, a reszta realizowana jest już przez dedykowany system dla naszej maksymalnej wygody.

Okazuje się, że rynek m-Commerce, czyli płatności mobilnych stale rozwija się odpowiadając na bieżąco na potrzeby konsumentów. Dzięki temu każdy wyposażony w telefon komórkowy, może wygodnie dostosować go pod płatności w każdych warunkach.

Kategorie: Płatności mobilne,