System płatności mobilnych BLIK

Polski rynek bankowości mobilnej rozwija się w dużym tempie. Co jakiś czas pojawiają się innowacje, które mają ułatwić płatności. Jednym z takich rozwiązań jest polski system płatności mobilnych BLIK, który powstał przy współpracy 6 banków: Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, PKO Banku Polskiego oraz mBanku. Najprościej rzecz ujmując, BLIK umożliwia dokonywanie płatności przy użyciu kodu generowanego za pomocą specjalnej aplikacji na naszym smartfonie.

Czy każdy może skorzystać z BLIKA?
Warunkiem dokonania płatności w systemie BLIK jest posiadanie konta w jednym z wymienionych banków. Musimy oczywiście dysponować również smartfonem, który pozwoli nam zainstalować aplikację bankową. Dostęp do aplikacji znajdziemy na stronach wszystkich członków Polskiego Standardu Płatności. To nazwa spółki zarządzającej systemem.

Jak płacić w systemie BLIK?
Z BLIKA możemy skorzystać dokonując zakupów stacjonarnych. Wystarczy poinformować obsługę, że chcemy dokonać płatności w takiej formie. Po wyborze w aplikacji na smatrfonie opcji płatności BLIK, zostanie wygenerowany sześciocyfrowy kod, który następnie podajemy na terminalu płatniczym. W aplikacji zostaniemy poproszeni o potwierdzenie transakcji. Dopiero po potwierdzeniu płatność jest realizowana.

Musimy liczyć się z tym, że obsługa niektórych sklepów, mimo, że BLIK jest obecny na rynku płatności mobilnych już bardzo długo, w dalszym ciągu może nie wiedzieć, czym jest system, jak działa i w jaki sposób zainicjować płatność na terminalu. Musimy po prosto zachować odrobinę cierpliwości i poczekać na pracownika sklepu, przed którym obsługa terminala nie ma tajemnic. Na szczęście, takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej. Jeżeli sklep akceptuje BLIKA, z reguły poinformuje nas o tym naklejka umieszczona na drzwiach albo przy kasie. Przy pomocy wyszukiwarki banku PKO możemy także z łatwością zlokalizować sklep akceptujący płatności tego typu, znajdujący się w pobliżu.

Co ciekawe, za pomocą BLIKA zapłacimy także za zakupy w sieci. Płatność jest bardzo prosta i wygodna. Spośród metod płatności należy wybrać płatność Pay-by-Link. Jeżeli na liście banków obok naszego banku pojawi się logo BLIK, możemy dokonać płatności w ten sposób. Wybierając opcję płatności w systemie BLIK, zostaniemy poproszeni o podanie sześciocyfrowego kodu. Generujemy go podobnie, jak w przypadku płatności w sklepie stacjonarnym, za pomocą aplikacji na smartfonie. Pozostaje nam jeszcze potwierdzenie transakcji w aplikacji i płatność jest realizowana. To naprawdę szybki, łatwy i komfortowy sposób płacenia za zakupy online.

Kategorie: Blik,