Bezpieczne internetowe metody płatności

Zakupy online wiążą się zawsze z pewnym ryzykiem. Oszuści mogą wykraść informacje o płatnościach i dokonać zakupów z naszego konta. Oczywiście, ryzyko to nie dotyczy wyłącznie zakupów online. Może i ma miejsce również w sklepach stacjonarnych. Jednak w Internecie poufne dane mogą trafić w niepowołane ręce szczególnie łatwo.

Wybór metody płatności
Na szczęście dla nas, informacje przesyłane w ramach transakcji internetowych są zwykle szyfrowane w trudnym do odczytania formacie. Ale nawet, jeśli przestrzegamy wszelkich zasad bezpieczeństwa i kupujemy u sprawdzonych sprzedawców, istnieje ryzyko przechwycenia danych. Bardzo ważne jest, aby urządzenie, z którego dokonujemy płatności było odpowiednio zabezpieczone, a zabezpieczenia zawsze aktualne. Jednak, co z metodami płatności używanymi podczas zakupów online? Czy nie jest to równie ważne? Sklepy internetowe oferują nam dziś bardzo szeroki zakres metod płatności. Do najpopularniejszych należą płatność kartą oraz szybka płatność za pośrednictwem jednego z operatorów płatniczych np. Dotpay.

Płatność przy użyciu karty
Ten rodzaj płatności jest nie tylko niezwykle wygodny, ale i bezpieczny. Po wybraniu sposobu płatności wystarczy wprowadzić numer karty, datę jej ważności oraz kod CVC/CVV, który możemy znaleźć na odwrocie karty przy pasku podpisu. Niestety przy każdej transakcji musimy podawać od nowa dane karty. Coraz więcej banków decyduje się na dodatkowe zabezpieczenie transakcji kartą przy pomocy usługi 3D Secure. Aby sfinalizować płatność, klient musi podać specjalny kod, wysyłany sms-em. Działa to podobnie jak potwierdzanie przelewów internetowych. Nawet, jeżeli nasza karta dostanie się w niepowołane ręce, złodziej nie ma szans na dokończenie transakcji.

Szybkie płatności online
Równie popularne, jak płatności kartowe, stają się szybkie płatności online realizowane za pośrednictwem operatorów płatności np. Dotpay. Systemy płatności pozwalają na integrację strony internetowej sklepu z bankowością elektroniczną klienta. Dzięki temu po wybraniu tej opcji płatności, konsument zostaje od razu przekierowany na stronę bankowości elektronicznej swojego banku. Dalej już działa w znanym sobie środowisku, co daje mu z pewnością większe poczucie bezpieczeństwa. Po zalogowaniu, na stronie pojawia się formularz transakcji z automatycznie wypełnionymi polami danych. Zadaniem klienta jest jedynie potwierdzenie transakcji przy użyciu specjalnego kodu z karty kodów jednorazowych lub wysyłanego za pomocą sms-a. Dzięki temu, że użytkownik nie wprowadza samodzielnie danych, ryzyko jakiejkolwiek pomyłki jest bliskie zeru.