Bezpieczeństwo w e-handlu

Zapewnienie bezpieczeństwa transakcji to jeden z podstawowych obowiązków właściciela sklepu internetowego. Klienci sklepu online nie mając poczucia bezpieczeństwa będą po prostu nagminnie porzucać koszyk z zakupami nie doprowadzając transakcji do końca. Bezpieczeństwo to słowo klucz, jeżeli chodzi o zakupy internetowe.

Jak budować zaufanie klientów?
U wielu klientów sklepów online działa zasada ograniczonego zaufania. O ile przeglądanie oferty sklepu jest w ich odczuciu bezpieczną sytuacją, o tyle podawanie danych osobowych w trakcie finalizacji transakcji już niekoniecznie. Efektem jest całkowita rezygnacja z zakupów. Dlatego należy dać klientom gwarancję bezpieczeństwa ich danych. Każdy sklep internetowy powinien złożyć deklarację o przestrzeganiu Ustawy o Ochronie Danych Osobowych i wyeksponować ją odpowiednio na stronie. Bardzo ważne są również właściwe zabezpieczenia technologiczne np. certyfikat SSL umożliwiający bezpieczne, szyfrowane połączenie. Klienci widząc, że strona jest zabezpieczona protokołem, mają mniejsze opory przed podawaniem swoich danych. Wiedzą, że nie dojdzie do przechwycenia wrażliwych informacji.

Krótka charakterystyka certyfikatu SSL
Certyfikat SSL działający na stronie zabezpiecza dane klienta np. loginy, hasła, numery kart czy dane osobowe. Takie certyfikaty można kupić w różnych miejscach w sieci, a ich koszt roczny jest naprawdę niewielki. SSL to skrót pochodzący od Secure Socet Layer, nazwy technologii umożliwiającej bezpieczną transmisję danych poprzez zaszyfrowanie ich strumienia. Jest powszechnie wykorzystywana do zabezpieczania stron www. Oszuści internetowi, a tych w sieci nie brakuje, nie mają możliwości podsłuchiwania, podszywania się czy modyfikacji danych. Z punktu widzenia klientów sklepów internetowych certyfikat SSL uwiarygodnia stronę. Jeżeli właściciel biznesu online myśli poważnie o zdobyciu zaufaniu klientów, certyfikat SSL to początek drogi.

Skąd klient wie, że strona jest zabezpieczona certyfikatem?
Przeciętny internauta od razu rozpozna czy strona jest chroniona certyfikatem. Wskazuje na to kilka wyróżników. Przede wszystkim, w pasku adresu pojawia się kłodka. Po kliknięciu na nią możemy dowiedzieć się więcej o danym certyfikacie, jego ważności i firmie, która go wystawiła. Najwyższy poziom bezpieczeństwa daje certyfikat SSL o rozszerzonej walidacji (EV). Pasek adresu w przypadku stron zabezpieczonych takim certyfikatem jest zielony. Istnieje jeszcze jeden wyróżnik strony zabezpieczonej certyfikatem. W pasku adresu, zamiast standardowego przedrostka http:// pojawia się https://.