System płatności ratalnych w sklepach internetowych

Współcześnie coraz częściej doceniamy możliwość robienia zakupów on-line, przy czym większość z nas preferuje korzystania z form e-płatności, które dostosowane są do naszych potrzeb. Od jakiegoś czasu rosnącą popularnością w sieci cieszą się specjalne raty. Otóż, każdy e-przedsiębiorca może nieodpłatnie podłączyć takie rozwiązanie w swoim e-sklepie. W końcu obecny e-konsument jest wymagający i szybko może zniechęcić się do jakiegoś sklepu, który nie oferuje wielu metod realizacji transakcji. Jeśli więc konkurencja oferuje atrakcyjniejsze formy płatności, klient już nie wróci do pierwszego sklepu. Wprowadzenie rat to zatem idealne rozwiązanie, które może podbić serca nowych klientów.

W dobie szybkich innowacji technologicznych, również metoda dokonywania zakupów na raty przeniosła się do sieci. Z systemem zakupów ratalnych można obecnie spotkać się np. na Allegro. Co to jest? Chodzi o bardzo wygody sposób na zakupy w sieci, dzięki któremu można korzystać z pożyczki online. Umożliwienie e-konsumentom dokonywania zakupów w sieci na raty było w zasadzie kwestią czasu, ponieważ coraz chętniej zakupy robimy właśnie przez Internet, wymagając przy tym całego wachlarza metod płatności, które będą dostosowane do naszych potrzeb. Warto dodać, że Polski rynek e-commerce jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie – aż 70% Polaków kupuje w sieci. Wynika to z tego, że opcja ta jest to po prostu wygodniejsza i z tego powodu właściciele e-sklepów robią wszystko, aby pozyskać nowych klientów. Jedną z metod jest oferta kupowania na raty.

Co najczęściej kupujemy na raty?
Od dawna Polacy korzystają z kredytów ratalnych, które umożliwiają im realizację marzeń i planów życiowych. W latach 90. braliśmy kredyty na finansowanie głównie większych zakupów, jak RTV/AGD, Audio/Video oraz meble. W ten sposób zaspakajaliśmy potrzeby, które pojawiły się wraz z transformacją ustrojową, jednak już pod koniec lat 90. coraz rzadziej zaciągaliśmy kredyt na tego rodzaju produkty, choć wciąż stanowią one nasze główne cele. Nową kategorią produktów, kupowanych na raty stworzył za to sprzęt rehabilitacyjny i leczniczy oraz sprzęt turystyczny, sportowy oraz rekreacyjny. 

Wdrażanie systemy ratalnego w e-sklepie
Na początku trzeba wysłać maila lub wypełnić formularz kontaktowy na stronie firmy, która oferuje usługę, np. Dotpay. Potem odbywa się weryfikacja sklepu. Polega to na tym, że nasz e-sklep otrzymuje wykaz dokumentów, jakie musi przedłożyć nim współpraca się rozpocznie. Chodzi o potwierdzenie prowadzenia działalności gospodarczej, po czym zostaje przygotowana umowa o współpracę. Najczęściej danemu sklepowi przydziela się indywidualnego opiekuna, która dostarcza dokumenty i szkoli z obsługi systemu, jaki zostanie wdrożony w e-sklepie. Prowadzi to do następnie do integracji oprogramowania sklepu z danym systemem ratalnym. Końcowy etap to weryfikacja poprawności wdrożenia systemu, który polega na przeprowadzeniu serii testów, mającym na celu sprawdzenie poprawności działania metody. Po pozytywnym przejściu testów, można w łatwy i szybki sposób korzystać z usługi na stronie danego sklepu.