Przerzuć się na BLIKa!

Wielu z nas słyszało ostatnio o systemie BLIK, jednak czym on właściwie jest? Otóż BLIK jest innowacyjnym rozwiązaniem! Jest to polski system płatności mobilnych, który uruchomiono jako inicjatywę kilku banków i rozwinięto na podstawie płatności mobilnych IKO (będące na początku dostępne tylko w PKO Banku Polskim). Od strony praktycznej BLIK ogranicza się w zasadzie do sześciocyfrowego kodu wyświetlanego przez aplikację mobilną banku. Kod ten może służyć do zaakceptowania płatności lub wypłaty z bankomatu, dokładnie w taki sam sposób, jak byśmy płacili kartą. Jest to zatem bardzo wygodna płatność dostępna na naszym smartfonie – co jeszcze warto wiedzieć?

Choć wiele słyszymy o BLIKu, to nie każdy wie, o co chodzi w tej metodzie płatności, a warto, ponieważ banki coraz częściej wprowadzają możliwości realizacji zapłaty za pomocą tej metody, dorzucając do tego wiele atrakcyjnych promocji. W artykule wyjaśniamy zatem na czym dokładnie system ten polega. Jest on godny polecenia, ponieważ narzędzie to czyni proces płatności wyjątkowo szybkim i łatwym. Jeśli zaliczasz się do tych osób, które wciąż sądzą, że nie ma nic prostszego niż zapłata gotówką, musisz koniecznie przeczytać nasz artykuł!

Działanie systemu BLIK
Płatność BLIKiem to rodzaj e-płatności, a dokładniej realizacja transakcji za pomocą telefonu. Oznacza to, że nie potrzebujemy już więcej gotówki, czy karty płatniczej, ponieważ do wszystkiego wystarczy nam nasz telefon, który i tak zawsze mamy przy sobie. BLIK pozwala płacić za produkty w sklepach stacjonarnych oraz w sklepach internetowych. Jeśli chcemy korzystać z BLIKa w swoim banku, nie musimy wgrywać specjalnej aplikacji, ponieważ system został zintegrowany ze standardowymi aplikacjami mobilnymi używających go banków.

Jak wygląda realizacja płatności?
Do realizacji płatność przy pomocy BLIKa potrzebny będzie dostęp do Internetu, co w dzisiejszych czasach nie jest żadnym problemem. Kolejnym krokiem jest uruchomienie aplikacji bankowej i zalogowanie się do swojego banku. Po podliczeniu należności, wybieramy BLIK jako metodę płatności a w aplikacji klikamy ikonę BLIK, która wygeneruje krótkoterminowy 6-cyfrowy kod utrzymujący ważność przez kolejne 2 minuty. Podany kod wpisujemy do terminala płatniczego i zatwierdzamy daną transakcję. Teraz na ekranie naszego telefonu pojawi się prośba o akceptację operacji, wystarczy więc kliknąć „akceptuj” i już można cieszyć się zrobionymi zakupami.

Dla kogo jest BLIK?
Bankami, które oferują możliwość korzystania z systemu BLIK są PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium, Santander, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Na obecnym etapie za pomocą systemu BLIK zapłacimy już w większości supermarketów, które wyposażone są w terminale oznaczone logiem BLIK. Rozwiązanie można też wykorzystać do robienia zakupów w ponad 30 000 sklepach internetowych, w których płatności realizowane są za pomocą takich integratorów e-transakcji, jak PayByNet, DotPay, CashBill, Przelewy24, First Data Polcard, Tpay.com, PayU, BlueMedia, e-Card, ESprzedaz.com bądź Sellingo. Co więcej, płatności BLIKiem są zintegrowane z największym serwisem handlowym w Polsce, a więc z Allegro. BLIKiem zapłacimy ponadto na stacjach paliw, jak Shell i Orlen.

 

Kategorie: Blik,